Субота, 27.04.2024, 10:54
Вітаю Вас Гість | RSS

Рокитнянська загальноосвітня школа І-ІІ ст.№5

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть себе як учнів
Всього відповідей: 17
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Відкриті уроки

Відкриті уроки
Українська мова. 6 клас
   Тема: Типи мовлення. Особливості побудови опису приміщення і природи. Сполучення в одному тексті різних типів мовлення.
     Мета: повторити з учнями типи мовлення, звернути увагу на опис; формувати вміння учнів складати опис; ознайомити з особливостями побудови опису; розвивати вміння логічно висловлювати думку; виховувати любов до рідного слова.
     Тип уроку: розвиток мовлення.
 Хід уроку
 І. Організаційний момент.
 
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
 
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
 
1. Слово вчителя. На минулому уроці ми з вами намагалися вже створити тексти-описи.
Пригадайте, якими повинні бути таки твори?
 
IV. Повідомлення теми уроку.
 
V. Основний зміст роботи.
 
1. Прослухати уривки.
Який з них є описом зовнішнього вигляду споруди (екстер'єру), а який описує внутрішній вигляд приміщення (інтер'єр)?
За допомогою якого словника можна з'ясувати походження іншомовних слів?
1. Виросли міцні рублені будівлі, кроків на сорок завдовжки і кроків на двадцять завширшки. З чільного боку кожен курінь мав чотири вікна, а з причілка - два вузенькі віконця та двері з напівкруглими поперечинами та різьбленими одвірками, пофарбованими в зелений або червоний колір. Висока триярусна стріха низько насувалась на вікна, і три димарі гордовито височіли над нею. (З. Тулуб).
2. Курінь мав чотири великих квадратних вікна, одні низькі двері. Курінь не мав кімнат і переділок. З сіней у хату виходила через стіну велика піч. На всю довжину куреня ставився стіл з однієї товстої дошки, прибитої цвяхами до вкопаних у землю стовпів. Навколо стола ставили вузькі лави. Уздовж стін, з трьох боків, настилали поміст із товстих дощок на стовпах, який заміняв козакам постіль. На "покуті", тобто у красному куті, були прибиті ікони, перед ними висіла багата лампада... (За Д. Яворницьким).
 
2. Бесіда з учнями.
- Як ви гадаєте, для чого використовуються описи приміщення? Навіщо письменники їх складають?
- Яким чином інтер'єри розповідають про життя і працю людей, допомагають зрозуміти внутрішній світ персонажів художніх творів?
 
4. Пояснення вчителя. Складовими частинами опису є опис місця і опис предметів. В описі місця "відомим" є вказівка на місце розташування (посередині, праворуч, біля стіни, у кутку), "новим" - назви предметів, які тут розташовано (меблів, речей). Наприклад: Посередині кімнати - стіл У правому кутку - шафа. Біля стіни - канапа. В описі предмета "відомим" є назва предмета або його частини, "новим" - назви ознак.
 Наприклад: Кімната світла й простора. Стіни пофарбовані жовтим. Опис приміщення може бути складеним у науковому, діловому або в художньому стилях. У науковому, діловому описах інформація про форму, розмір, освітлення, оздоблення приміщення подається безпосередньо, ставлення автора до описуваного є нейтральним. Мета такого опису - об'єктивність. Слова вживаються тільки в прямому значенні.
 Опис здебільшого лаконічний. У художньому описі приміщення ставлення до описуваного передається за допомогою відповідним чином дібраних художніх засобів (епітетів, порівнянь, уособлень тощо) або за допомогою цінних слів).
Мета художнього опису приміщення - передати певне ставлення до нього та людей, які тут мешкають або працюють.
 4. Прочитати. Визначити покладений в основу тип мовлення. З'ясувати стиль мовлення, свою думку аргументувати. Як характеризує описане свого господаря?
Це була невелика, зі смаком опоряджена кімната. На стіні висів портрет Шевченка з пишними козацькими вусами, в пальті і чорній смушевій шапці, а далі - фото господарів рідних і знайомих. Посередині кімнати, застеленої вузькими доріжками та килимами, стояв на тоненьких фігурних ніжках круглий стіл, кілька м'яких крісел, а під білою кахельною грубою - канапа. Зі стелі звисала велика порцелянова лампа, подарована молодим у день їхнього весілля. (За М. Олійником)
 
5. Робота з підручником.
 
VI. Підсумок уроку.
 
VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
VIII. Домашнє завдання. Доберіть з літератури текст, в якому є елементи опису приміщення. Визначити його стиль.
Наш час
Пошук по сайту
Акваріум
Корисні посилання
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Сайт існує
Теги
Форма входу

Copyright MyCorp © 2024