Математична гра-конкурс «Твій зоряний час»
Вчитель: Обідовська Ольга Миколаївна
Тема. Видатні математики.
Мета. Поглибити знання учнів з історії математики. Учасники гри: 6 учнів, группа підтримки.
Обладнання. 1. Портрети вчених математиків. 2. Зірочки. 3. Таблички з номерами (1,2,3,4) 4. Діаграми. 5. Таблички із завданнями.
Підготовча робота. Пояснити присутнім правила гри.
Бажаємо всім успіху! Гра починається.
І тур. Запитання 1.
Учитель. Перед вами таблиця з прізвищами 4-х великих вчених математиків різних часів. Ці прізвища записані у порядку зростання років: від століть до н. е. до сучасних днів, але серед такого розташування є помилка, треба її виправити. А для цього треба поміняти місцями два прізвища, щоб закономірність булла правильною. Покажіть номера цих прізвищ. 1 2 3 4 Піфагор Фалес Евклід Вієт Відповідь. Табл з номерами 1 і 2.
Доповідач (історична довідка) Піфагор жив у 580-500 р. до н. е. Фалес жив у 640-548 р. до н.е. Евклід жив у ІІІ ст. до н.е. (точно роки життя невідомі).
Запитання 2. Учитель. Перед вами таблиця з прізвищами вчених математиків, яких можна вважати довгожителями (кожний з них прожив більше 70 р.). Прізвища записані у порядку зростання тривалості їхнього життя, але серед такого розташування є помилка. А для цього треба поміняти місцями два прізвища, щоб закономірність булла правильною. Покажіть номера цих прізвищ. 1 2 3 4 Архімед Піфагор Гаусс Фалес Відповідь. 2 і 3. Архімед Піфагор Гаусс Фалес 75 р. 90 р. 88 р. 100 р.
Запитання 3. Учитель. Більшість вчених, портрети яких ви бачили – це стародавні греки, але один із них іншої національності. Хто це? 1 2 3 4 Архімед Піфагор Гаусс Фалес Відповідь. 3. ІІ тур.
Учитель. За результатами досліджень четверо вчених математиків мали свої школи: Фалес, Піфагор, Платон і Евклід. 1) Фалес – філософська школа у Мілеті. 2) Піфагор – «Пагорський союз» у Кротоні. 3) Платон – «Академія» філософська школа в Афінах. 4) Евклід – школа в Александрії.
Запитання 1. Над дверима якої з цих шкіл було написано: «Нехай сюди не вхидить ніхто, хто не знає геометрію». Відповідь. 3 (школа Платона)
Запитання 2. Хто відкрив теорему, яка встановила звязок між коренями рівняння і його коефіцієнтами? 1) Піфагор 2) Вієт 3) Евклід 4) Ератосфен. Відповідь. 2.
Учитель. Серед великих вчених математиків є і жінки.
Запитання 3. Хто булла перша жінка-математик? 1) Софі Жермен 2) Софія Ковалевська 3) Гортензія Лепот 4) Гіпатія Александрійська Відповідь 4.
Доповідач. Гіпатія Александрійська жила близько 370-415 р. н.е., жінка-філософ, математик і астроном, дочка Александрійського математика Теона. ІІІ тур.
Учитель. Вчені математики через свої праці у галузі математики прославились на весь світ, навіть їх сучасники визнавали їх велич і по заслузі називали їх батьками, королями, музами математики. Запитання 1. Кого з великих математиків називали «король математики». 1) Піфагора 2) Вієта 3) Гаусса 4) Евкліда. Відповідь 3.
Запитання 2. Кого з великих математиків називали «батьком алгебри»? 1) Гаусс 2) Галуа 3) Вієт 4) Декарт. Відповідь 3. Доповідач. Його іменем названа знаменита, у віршах оспівана, теорема Вієта, про корені квадратного рівняння. Франсуа Вієт знаменитий французький математик, «батько алгебри» за професією був адвокатом на службі короля Генріха ІУ. Незважаючи на зайнятість службою, він настільки захоплювався математикою, що іноді просиджував над задачами по три доби без їжі і сну.
Запитання 3. Кого з великих математиків називали «батько кібернетики»? 1) Вівіані 2) Вінера 3) Вальмеса 4) Вейєльштрасе. Відповідь 2. Доповідач. Вчений Норберт Вінер «батько кібернетики». У 1848 році вийшла його книга «Кібернетика»,яка мала великий вплив на розвиток математичних наук. 1848 ріквважається роком народження кібернетики. Вінер написав ді книжки про своє життя «колишній вундеркінд» та «Я – математик». Запитання 4. Кого з жінок математиків назвали «небесною музою». 1) Софі Жермен 2) Софія Ковалевська 3) Гортензія Лепот 4) Гіпатія Александрійська. Відповідь 2. Доповідач. Софія Ковалевська прославила російську науку. Вона дістала всебічну домашнюю освіту і виявила великий потяг до математики. Була за кордоном, брала приватні уроки у Вейєрштрасе, так як жінкам було заборонено вчитися в університетах того часу. Англійський меценат Джордж Сільвестр написав в її честь сонет, в якому назвав її «небесною музою». ІУ тур.
Учитель. На дошці написано 15 літер: а, о,е, і, у, и, н, с, д, г, р, л, т, б, к. Завдання учасникам. Із 15 літер за одну хвилину скласти якомога більше математичних термінів (букви можуть повторюватись). Додатково присуджується одна зірочка за слово з найбільшою кількістю літер і за найбільшу кількість складених слів. (бісектриса, градус, радіан, дуга, коло. Круг, один, кут, куб, три).
Підведення підсумків.